ŘÁD : ŽÁBY - Anura ,Salientia
Tito bezocasí obojživelníci jsou kromě Antarktidy a vrcholů nejvyšších pohoří rozšířeni po celém světě.Dosahují délky 1-35cm (tzn. Délka těla bez noh). Samci většiny druhů se hlasitě a charakteristicky hlasově projevují. Samice kladou při páření vajíčka v rosolovitých obalech do vody, kde se z nich líhnou žábrami dýchající larvy s ocáskem, nazývají se pulci. Ti požírají hlavně řasy , někteří i živočišnou potravu. Pulcům postupně vyrůstají nejprve zadní a pak přední nohy a ocásek se vstřebává. Proměněné (metamorfované) žáby dýchají plícemi, včetně druhů , které vodu neopouští a živí se požíráním různých živočichů.

Kuňkovití:

Kuňka východní
(Bombina Orientalis)

Dorůstají délky přes 5 cm. Hřbet má zelený s černými skvrnami, břicho je sytě červené a černě skvrnité. Kuňka východní žije v okolí vod v Číně, Korel a v jižních oblastech dálného východu. K chovu použijeme akvaterárium rozměrů kolem 30 x 25 x 25 cm.Teplota dostačuje pokojová ( ne nad 30°C ).Předkládáme různý drobný hmyz.Pro dosažení rozmnožení je potřebná alespoň 10 cm hluboká vodní nádrž. Samice klade v květnu kolem 100 vajíček. Pulci se líhnou za 5 - 8 dnů a krmíme je vaječným žloutkem a sušeným krmivem pro ryby.K metamorfóze dochází přibližně 46. den , žabky dospívají ve druhém roce života.


Rosničkovití:

Rosnička karolínská
(Hyla cinerea)

Dorůstají délky 4 - 5 cm.Zbarvena je světlezeleně. Po stranách těla se táhnou bělavé páky. Rosnička karolínská žije v bažinatých oblastech jihovýchodu USA. K chovu používáme vyšší terárium s rostlinami. Udržujeme vysokou vlhkost vzduchu a denní teplotu mezi 22 - 26 °C s nočním poklesem. Krmíme středně velkým hmyzem. Přes zimu snížíme teplotu na 18 - 15 °C. Na jaře snáší samička vajíčka do vody.Vylíhlé pulce krmíme špenátem a potravou pro akvarijní rybky.Metamorfóza nastává za 1 - 1.5 měsíce. Podobně můžeme chovat mnoho druhů rodu Hyla . V ČR žijící rosnička zelená čili stromová (Hyla Arborea) je chráněná.


Listovnice:

Listovnice nádherná
(Agalychnis Callydrias)

Dosahuje délky 7 cm . Zbarvena je svítivě zeleně , boky azurově modré se žlutými skvrnami. Oči má velké a červené. Obývá pralesy Střední Ameriky. Pro listovnice zařizujeme akvaterárium s aspoň 5cm vysokým sloupcem vody a rostlinami.Teplota 24 - 26°C. Potravou je středně velký hmyz. Samičky zavěšují 30 - 50 vajíček mezi listy nad vodní hladinou. Za 6 - 8 týdnů se líhnou pulci , kteří se dalších 15 týdnů vyvíjejí ve vodě a krmíme krmivy pro akvarijní ryby. 6abky dospívají 2. rokem života.Podobný je chov listovnic rodu Pachymedusa


Dendrobátkovití:

Vyskytují se v tropech Střední a Jižní Ameriky. Dosahují délky pouze několika centimetrů. Často jsou velmi pestře zbarvené.Jedovatý sekret jejich kůže , je součástí šípového jedu jihoamerických indiánů. V teráriu však uvyklé žáby jed nevypouští ,jelikož je dokázáno,že jed získávají z termitů žijících v původním biotopu, přesto je vhodné po manipulaci s nimi se nedotýkat očí a úst a ihned si omýt ruce vodou a mýdlem. Chov dendrobátek je specifickou částí teraristiky, zde je možné uvést pouze všeobecné základy péče o ně na příkladu jednoho duhu.Proto než začnete s chovem určitého druhu, důkladně se informujte o jejích životních potřebách, nejlépe od chovatele, od kterého žabky kupujete.

Phyllobates Vittatus

Dorůstá velikosti 18 - 29 mm. Hřbet je zbarvený černě se dvěma zlatožlutými druhy.Končetiny a zadní část těla jsou černozeleně mramorované. Obývá pralesy Kostariky. K chovu použijeme celoskleněnou lepenou nádrž menších, nebo středních rozměrů s denní teplotou 26°C s nočním poklesem.terárium bohatě osázíme rostlinami a udržujeme vysokou vlhkost..Krmíme drobným hmyzem- larvami cvrčků octomilkami a mšicemi. Samice kladou vajíčka na rostliny. Samec čeká u snůšky a vylíhlé pulce dopravuje na svém hřbetě do malých vodních nádržek v paždí listů ( bromélií ). Při terarijním chovu přemisťujeme vejse do Petriho misek s odstátou vodou , tak hlubokou aby vršek vajec vyčníval.Při teplotě 22 - 26°C a denní výměně vody se pulci líhnou za 10 - 11 dnů. Přemisťujeme je do malých nádrží a krmíme tetraminem. Metamorfóza probíhá 60. - 63. den . Malé žabky krmíme octomilkami.Za podobných podmínek chováme četné druhy dalších zástupců rodu Phyllobates a Dendrobates


Další články a informace a dendrobátkách:
Recept na výrobu násad octomilek
www.ifauna.cz
www.herpetomania.com
www.exotera.wz.cz

Mloci


Společně s žabkami můžeme chovat také mloka:

Axolotl mexický
(Ambystoma Mexicanum)

Tento druh mloka žije v pouze v jezeru Xochomilco v Mexiku.Axoloti dorůstají délky až 30 cm. Chováme v akváriu alespoň 100 x 40 x 40 se štěrkem na dně a vodními rostlinami.Živí se nítěnkami ,rybkami a žížalami. Za podobných podmínek chováme i čolka ohňobřichéhoČolek ohňobřichý
(Cynops pyrrhogaster)

Tento čolek je v Japonsku nejhojnější a vyskytuje se na ostrovech Hondo, Šikoku a Kjúšú. Tento druh dorůstá délky 9-12 cm.PlazyPokud chceme chovat společně i zástupce plazů nejvhodnějsí podmínky pro život ma :


Scink modroocasí
(Emoia Cyanura)

Je to ideální ještěr k vytvoření kombinace šípových žab a ještěra.Scink žije v tropických pralesích Indonesie. Stejně jako žabky vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Dorůstá velikosti 10 - 13 cm. Je zvyklý na velká terária kde mohou být spolu 3 - 4 ,ale může být i jako samotář.

RybyZa stejných podmínek můžeme v případě velké vodní plochy v nádrži chovat nenáročné druhy akvarijních rybiček, šneků a sumečků.