Články

Dezinfekce terarijních dekorací

Způsoby osvětlení terárií

Moje konstrukce

S T A V B A - P A L U D A R I A

MINIPALUDARIUM


Ostatní konstrukce

Vestavěné paludárium

Vytvoření suché části v paludárku

Paludárium

Jak slepit nádrž

6-ti hrané vivárium

Prostorové paludarium

Rohové paludarium

Projekt "Paludárium"

Paludárium

Domeček

Vivárium s vodní plochou

Stěna z polyuretanu

Močálové kořeny

Filtrace: i tak to jde:)

Zadní stěna s filtrem

Jak na zadní stěnu..

Co s volným místem?

Všeobecné informace o teráriích

Základem každého paludária by měla být správna konstrukce centrálního zavlažování a proto by se měly používat zásadně ve vodě nerozpustné,netoxické a nehnijící materiály. Pro pozadí se nejlépe vyjjímá přírodní korková kůra,kokosové pláty , anebo se dá použít smaltované pozadí ,montážní polyuretanová pěna natřená hustým netoxickým a voděodolným lepidlem na které pak sypeme písek,namletý kokosový substrát ,jemný štěrk apod. podle toho jak chceme ,aby vypadala struktura pozadí.Dá se take použít různými způsoby vytvarovaný tvrzený polystyren.Ve stěně nezapomeneme vytvořit "kapsy" a otvory do kterých budeme zasazovat rostliny.Pro neustálé zavlažování potřebujeme vodni ponorné čerpadélko ,které bude vhánět vodu ze dna do děrované trubky která je umístěna na vrchu terárka ,nebo do hadiček rozmístěných po stěně. Pro kvalitní a životu uzpůsobený chod paludárka je také nutné mít kvalitni filtraci vody,do které se živočichové vyprazdňují a zbytky porostu v ní zahnívá.Pro ty kteří se nechtějí zdržovat výrobou vlastního filtru,stačí zajít do obchodu s terarijní technikou a zakoupit si vykonný vnitří ,nebo vnější filtr ,který také podle toho stojí.Pro ty ostatní existuje způsob jak vodu filtrovat: v podlouhlé uzavíratelné nádobě vytvoříme komory přes které bude voda protékat 1)komora s vatou,nebo molitanem ,2) komora s hrubým štěrkem ,3)komora s dřevěným uhlím,4) komora nasávací ve které je čerpadlo ,které bude vodu přes komory nasávat.Tuto variantu lze propojit i s centrálním zavlažováním.Tuto metodu můžeme použít jako vnitřní(ponořené ve vodní nádrži terarka,nebo externí(venkovní) kdy bude voda přepadovým otvorem v teráriu téct do filtru pod nádrží a čerpadlo jí bude vhánět přefiltrovanou zpět dovnitř.K životu rostlin a živočichů je take velice důležité osvětlení. To instalujeme do vrchního krytu a ZÁSADNĚ! osvěcujem vnitřek terárka z krytu skrz mřížku a ne sklo,to totiž filtruje velkou část UV zářeni a spektra potřebné pro fotosyntézu rostlin.Zářivky umisťujeme tak ,aby byly co nejblíže rostlinám,ale nespálily je. Pro rostliny jsou speciální zářivky jako "floraglo" , nebo "floralight" a podobné ,které vyzařují ty správné vlnové délky pro růst rostlin ,a samozřejmně nezapomínáme na UV zářivky které některá zvířata vyžadují pro syntézu vitamínu D. Do paludárií se umisťují také zvlhčovací zařízení a to například ultrasonický vyvíječ mlhy,který je nezbytný pro správný růst některých mechů a kapradin.Dále pak je dobré mít (pro ty línější z nás) automatické rosicí zařízení pracujíci na principu tlakového rozprašování vody,pokud nechceme každý den rosit ruční pumpičkou.

Toto jsou asi nejdůležitější zařízení potřebné pro udržení správné vlhkosti paludária a jeho mikroklimatu.Všechna zařízení lze připojit na spínací elektrické hodiny které dle potřeby budou spínat zařízení ve správné posloupnosti a časovém rozmezí.Důležité je NEVYPÍNAT filtraci vody,protože při stojaté vodě se ve neaktivním filtru mohou vytvořit plísně a uvolnit se usazeniny které se po opětovném zapnutí uvolní do prostoru nádrže kde nepochybně natropí velkou neplechu. Pro další a podrobnější informace neváhejte napsat do fora.Brzy zde bude uvedena má nová konstrukce paludária,včetně fotodokumentace a popisu každého kroku ,tak se těšte aspoň jako já:)

Kde sehnat materiál na stavbu..?


Pro sestavnvení terária každopádně potřebujem nádrž,tu si můžem objednat osobně i na internetu třeba zdeA nebo doma zhotovit.(to doporučuji jen těm zručnějším) Vetšinu dalšího konstrukčního materiálu seženem v Hornbachu v Praze na Černém mostě,bohužel ceny sou tam dosti vysoké.Levnější kůry hadice a podobně nalezneme snad na každé internerové stránce týkající se teraristiky ,bohužel si samy nevybereme jaký tvar například kořenu potřebujeme a jsme odsouzeni na fantazii prodávajícího např. www.terarko.com. Ostatní potřeby na výrobu a k dekoraci jako rostliny a podobně se dají sehnat na teraburzách kde také dostanete instrukce k jejich pěstování.Seznam konání ZDE .Další shánění je na vás...budete mit z výsledku vetší radost

Prozatím jsou zde pouze obrázkové postupy ,časem přibyde i víc:)